Skip to main content

Zaufaj doświadczonemu
producentowi palet

Zapraszamy do kontaktu!

Co to jest europaleta? Wymiary palety euro

Paleta euro została opracowana ze względu na fakt, że do lat 80. nie istniały jednolite standardy transportu towarów w całej Europie. W tym okresie istniało wiele różnych rodzajów palet drewnianych wykorzystywanych do tworzenia jednostek transportowych. Powodowało to wiele problemów przy rozładunku towarów ze statków lub wagonów kolejowych, ponieważ miały one różne rozmiary i kształty, co nie tylko utrudniało układanie ich w stosy, ale także zwiększało koszty transportu ze względu na marnowanie miejsca na statkach towarowych lub w wagonach kolejowych (gdy zostawały puste przestrzenie). Kiedy wymiary palet zostały ustandaryzowane wszystko stało się prostsze.

Klocki paletowe

Europaleta to znormalizowana paleta transportowa, która została opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Wykonana jest z drewna lub tworzywa sztucznego, a jej wymiary to 1200 × 800 × 144 mm. Wymiary mierzone są od góry do dołu i od boku do boku, natomiast wysokość mierzona jest od poziomu podłogi do górnej powierzchni palety. Dlaczego takie wymiary? Ideą tej standaryzacji było to, aby jak najwięcej rodzajów towarów mogło być przewożonych transportem drogowym lub morskim. Można więc układać własne towary jeden na drugim i oszczędzać miejsce w ciężarówkach i kontenerach. Ponadto, czyni to transport bardziej wydajnym, ponieważ jest mniejsza potrzeba przeładunku ze względu na jego znormalizowany rozmiar. Na przyczepie ciężarowej zmieszczą się 33 europalety, ułożone dłuższym bokiem wzdłuż przyczepy. Na kontenerach morskich, w zależności od ustawienia, może zmieścić się 4–5 palet. Nośność jednej europalety z dowolnie rozłożonym ładunkiem została określona na 1000 kg, natomiast jeśli ładunek jest rozłożony równomiernie – na 1500 kg. Maksymalna statyczna nośność przy składowaniu europalet wynosi 4000 kg. Waga europalety bez ładunku wynosi 25 kg.

Jako nieliczni posiadamy certyfikaty takie jak:
EPAL / EUR UIC / IPPC

Wymiary europalety a zastosowanie palet euro

Standardowa paleta europejska (paleta EUR) to rodzaj palety znormalizowanej w Europie do stosowania w handlu międzynarodowym. Europaleta to europejska paleta standardowa, która jest wykorzystywana jako podstawa wszystkich norm krajowych. Palety euro szybko stały się jednymi z najczęściej wykorzystywanych palet do transportu i magazynowania towarów.

Palety drewniane EUR znajdują zastosowanie w wielu branżach, ponieważ pozwalają na łatwe przechowywanie i transportowanie towarów po całej Europie. Paleta EUR została opracowana w celu ujednolicenia różnych typów palet używanych w Europie i ułatwienia transportu towarów poprzez standaryzację wymiarów, nośności i cech konstrukcyjnych tych jednostek.

Standardowa europaleta to drewniana, prostokątna platforma, która pozwala na transportowanie nawet ciężkich towarów. Wykonana jest z mocnego drewna, takiego jak dąb lub buk, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia podczas transportu. Zastosowanie tego rodzaju drewna pozwala na stworzenie trwałych produktów, które nie odkształcają się nawet w ekstremalnych warunkach.

Główną cechą tego typu opakowań są jednolite wymiary, które umożliwiają transport wielu przedmiotów jednocześnie przy użyciu standardowego wózka widłowego lub nośnika kontenerowego. Paleta EUR może być łatwo transportowana w samochodach ciężarowych lub wagonach kolejowych bez żadnego przygotowania (np. mocowania), co pozwala na przyspieszenie procesów załadunku/rozładunku w magazynach i terminalach.

Oferta

Znajdź idealne
rozwiązanie dla siebie

Europaleta a paleta przemysłowa – co warto wiedzieć o paletach euro?

Różnica między paletą przemysłową a europaletą polega na jakości wykonania i rozmiarze. Palety przemysłowe wykonywane są w nieco niższej jakości niż europalety, a w znacznie większej swobodzie wymiarowej niż europalety.

Palety przemysłowe mogą być wykonane z drewna nieobrobionego lub z drewna obrobionego z powłoką ochronną. Powłoka na paletach przemysłowych zmniejsza ich skłonność do gnicia lub rozszczepiania się, ale nie czyni ich całkowicie odpornymi na uszkodzenia, takie jak np. ataki owadów.

Europalety muszą być wykonane z impregnowanego drewna, aby spełniały unijne normy dotyczące bezpieczeństwa żywności. Od europalet wymaga się również określonych rozmiarów, co oznacza, że nie zmieszczą się one do niektórych maszyn przemysłowych służących do przetwarzania lub przechowywania towarów.